99 Rocznica Odzyskania Niepodległości – 11 listopada 2017

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek serdecznie zaprasza na Gminne Obchody 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego w dniu 11 listopada 2017 r.

Program obchodów:

10:20  Stary Sącz – Zbiórka pod Kinem SOKÓŁ, przemarsz na Rynek

10:40  Stary Sącz – Wciągnięcie flagi państwowej na maszt, Rynek

11:00  Stary Sącz – kościół Św. Elżbiety, Msza Święta w intencji Ojczyzny, po mszy przemarsz na cmentarz komunalny i Apel Poległych

18:00  Stary Sącz, Restauracja MARYSIEŃKA – Wspólne śpiewanie pieśni legionowych i niepodległościowych z udziałem mieszkańców

 

Noc Trakla – spektakl teatralny (bezpłatne wejściówki)

19 listopada, godz. 19:00, Kino Sokół
(wstęp wolny za okazaniem bezpłatnej wejściówki – do odbioru w Informacji Turystycznej, Rynek 5)
„Noc Trakla” spektakl teatralny
Tekst, reżyseria i scenografia: Paweł Zapendowski.
Występują: Joanna Dryś, Krzysztof Stanio, Krzysztof Grygier.
Spektakl przedstawia pobyt Georga Trakla w krakowskim szpitalu garnizonowym jesienią 1914 w pierwszych miesiącach wojny i jego relację z doktorem psychiatrii, poddającym poetę metodzie analitycznej. „Jest tu pan doktor. Nawet przyzwoity człowiek. Polak. Rozmawia ze mną po niemiecku. O snach. Wyobrażasz sobie? O snach.”
Spektakl na podstawie sztuki teatralnej „Kokaina (dzień 1 i 2)” Pawła Zapendowskiego, adaptacja wierszy Georga Trakla w przekładzie Andrzeja Lama i wierszy Małgorzaty Gołąbek.
 
Spektakl „Noc Trakla” będzie miał swoją premierę podczas Dni Austrii na początku listopada 2017 r w Teatrze Bagatela w Krakowie, a następnie zostanie wystawiony m.in w Starym Sączu, Mikołowie i Gorlicach.
 
Spektakl dla widzów od 16 roku życia.

VI Przegląd Pieśni Patriotycznych i Niepodległościowych

VI Międzyszkolny Przegląd

Pieśni Patriotycznych i Niepodległościowych w Starym Sączu

9 listopada 2017 r.

REGULAMIN

 1. Międzyszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych i Niepodległościowych ma charakter konkursu, którego zadaniem jest wyłonienie najlepszego wykonania pieśni patriotycznych  i niepodległościowych
 2. Celem konkursu jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży dawnej i współczesnej pieśni patriotycznej, podkreślanie ważnych rocznic historycznych, rozbudzanie patriotyzmu w najmłodszym pokoleniu oraz kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i przywiązania do ziemi ojczystej.
 3. Organizatorem konkursu jest Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Rynek 5, 33-340 Stary Sącz
 4. Nagrodą w konkursie jest Puchar Burmistrza Starego Sącza, który ma charakter przechodni.
 5. W konkursie biorą udział uczniowie szkół z terenu Miasta i Gminy Stary Sącz
 6. Konkurs jest podzielony na dwie grupy wiekowe: 
  –  młodsza (9 listopada, godz. 15:00):  przedszkola i dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej, 
  –  starsza (9 listopada, godz. 17:00):  SP i Szkoły Ponadpodstawowe
 7. Szkoły Podstawowe desygnują swoją jedną reprezentację (tylko do jednej wybranej grupy wiekowej; albo młodszej, albo starszej), natomiast jeśli szkoła desygnuje reprezentację mieszaną, która zawiera uczestników z obu grup wiekowych wówczas taka reprezentacja wystąpi w starszej grupie wiekowej.
 8. Reprezentacje szkół są zobowiązane do uczestnictwa w całej imprezie (od godziny rozpoczęcia imprezy do ogłoszenia wyników konkursu w danym dniu)
 9. Kolejność wystąpień uczestników jest z góry ustalona przez organizatora i nie podlega zmianom (ponieważ powoduje to duże utrudnienia organizacyjne).
 10. W konkursie biorą udział soliści lub grupy uczestników nie większe niż 12 osób (za wyjątkiem wcześniej zgłoszonych chórów szkolnych i większych grup przedszkolnych)
 11. Uczestnicy wykonują jedną pieśń, wcześniej wybraną przez opiekuna, min. 2 zwrotki i nie więcej niż 4 zwrotki
 12. Dopuszcza się akompaniament na instrumentach uczestników, towarzyszących osób dorosłych lub podkład muzyczny (bez wokalu) wyłącznie w formacie mp3
 13. Zapotrzebowania sprzętowe (wzmacniacze, mikrofony itp.) należy zgłosić najpóźniej do 4 listopada (kontakt: Ryszard Garwol 502 480 989)
 14. Najpóźniej dzień przed rozpoczęciem konkursu należy zgłosić opiekuna artystycznego uczestników (osobę odpowiedzialną za przygotowanie muzyczne)
 15. Podsumowanie Konkursu i ogłoszenie wyników planowane jest tego samego dnia zaraz po zakończeniu wszystkich prezentacji.
 16. Występy uczestników ocenia komisja konkursowa składająca się z trzech osób
 17. Ocenie podlega: wykonanie, prezentacja.
 18. Od rozstrzygnięcia komisji nie przysługuje prawo odwołania.

 

Kuba Sienkiewicz – recital autorski z akompaniamentem na dwie gitary

16 listopada, godz. 19:00 

Kuba Sienkiewicz – recital autorski z akompaniamentem na dwie gitary
Warszawiak, piosenkarz, neurolog. Występuje z Elektrycznymi Gitarami i jako Kuba Sienkiewicz. Wykonuje piosenkę autorską. Układa muzykę i piosenki do filmów. Współpracuje ze scenami kabaretowo-muzycznymi, Międzynarodowym Festiwalem Bardów OPPA i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Należy do stowarzyszeń ZAiKS i SAWP. Jako neurolog zajmuje się chorobą Parkinsona i innymi zaburzeniami ruchowymi. Jest autorem poradnika dla osób z tym schorzeniem i członkiem stowarzyszenia Movement Disorder Society.
Światopogląd: Mam zmienne poglądy, zależnie od tego z kim współpracuję. Obecnie jestem nihilistą, ale dawniej wierzyłem w spiskową teorię dziejów.
Hobby: moje główne hobby to wynajem. Aktualnie wynajmuję pomieszczenie magazynowo-biurowe na Służewcu, chatę kurpiowską na warszawskich Bielanach oraz garderobę w gminie Centrum.
Ulubione zajęcie: wolna jazda lewym pasem i denerwowanie kierowców, najlepiej po wódce.
Pasja: donosy na sąsiadów – udało mi się spowodować kilka mandatów i jedną eksmisję. Cenię sobie halucynacje rzekome i prawdziwe lekarstwa. Muzykę lubię tylko nową, więc po prostu słucham radia jak leci. Z biegiem czasu jedne przyjemności odchodzą, a inne się odkrywa. Ostatnio znalazłem nową przyjemność, czyli palenie w kominku starymi książkami.
Nałogi: kompulsywne zakupy.
Pierwsza miłość: jeszcze żyje.
Książki: Jeśli chodzi o książki, to właściwie czytam tylko jedną: „Mały przewodnik po kosmosie”. Wielokrotnie wpatruję się w ilustrację zderzenia, od którego powstał księżyc Ziemi i za każdym razem się dziwię.
Ulubiona wytwórnia filmowa: „Czołówka”.
Ulubione podróże: służbowe.
Sport: skok na banjo. Lubię też karmić kozy sąsiada żołędziami. Podobają mi się kozy. Jedna nawet wydaje mi się być atrakcyjna. Oczywiście na mięso. Chociaż moje ulubione mięsiwa to konina i psinina (trzeciej kategorii – rąbana razem z budą).

„Baśnie i Mity” – Koncert Jesienny Miejskiej Orkiestry Stary Sącz

4 listopada (sobota), godz. 19:00, Kino Sokół  

Miejska Orkiestra Stary Sącz zaprasza na koncert jesienny.
Tym razem usłyszymy repertuar nawiązujący do znanych baśni i mitów.

W programie m.in.:

The Dream of Oenghus – Rolf Rudin

Pilatus: Mountain of Dragons – Steven Reineke

Prometheus (Dramatische Ouvertüre) – Hermann Xaver Egner

Koncert na 2 Trąbki C-dur – Antonio Vivaldi
solo: Johen Weiss i Friedmann Boltes

A Little Concert Suite – Alfred Reed

Bugler’s Holiday – Leroy Anderson
solo: Jochen Weiss, Daniel Żelasko, Friedmann Boltes

12 sygnałów – Werner Heider
solo: Jochen Weiss

Royal Lviv Ballet „Dziadek do orzechów” – spektakl baletowy

10 grudnia (niedziela), godz. 18:00, Kino Sokół                                                    

Soliści i tancerze Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej we współpracy z Międzynarodowym Teatrem Baletu „Premiera” zapraszają na widowisko baletowe „Dziadek do Orzechów” – jeden z najbardziej znanych spektakli na świecie powracający na sceny prestiżowych scen każdego roku w okresie świątecznym i zimowym. Widowisko zachwyca fabułą, malowaną ręcznie dekoracją, bogato zdobionymi strojami, cudowną muzyką Piotra Czajkowskiego i artyzmem wykonawców. Spektakl przenosi nas w magiczny czas świąt, baśni i dzieciństwa.

Strzelające armaty, magiczne sanie podróżujące z Klarą i Księciem, budki pełne niespodzianek, rosyjski taniec – trepak, taniec francuski, niezapomniany walc kwiatów….
Czas trwania spektaklu 120 minut + przerwa 15 minut
Obsada: w roli głównej Wiktoria Zwarycz (jako Klara), razem: 36 tancerzy na scenie

Cena biletów: 95 zł

 

Barcelona Gypsy Klezmer Orchestra BGKO – Koncert

10 listopada, godz. 19:00. Kino Sokół w Starym Sączu                        

Barcelona Gypsy Klezmer Orchestra BGKO przez 4 lata błyskotliwej kariery (2012-2015) odnieśli spektakularny sukces koncertując w całej Europie, nagrywając dwie świetne płyty (Imbarca i Balkan Reunion) i zdobywając olbrzymią popularność na YouTube. Utwór Djelem, djelem w wykonaniu BGKO zanotował przeszło 6,5 miliona odsłon.
Dlatego z wielkim żalem fani zespołu przyjęli informacje o tym, że 8 listopada 2015 r podczas festiwalu KLezmore Austrii zespół dał swój ostatni koncert.

ALE TERAZ mamy dla Was DOSKONAŁĄ wiadomość!!! BGKO powraca w minimalnie tylko odmienionym składzie! Klarnecistę Robindro Nikolića zastąpił Joaquín Sánchez i dodatkowo do zespołu został dokooptowany skrzypek Oleksandr Sora. Ale co najważniejsze w składzie po przerwie macierzyńskiej pozostała charyzmatyczna pieśniarka Sandra Sangiao i wszyscy pozostali muzycy.

Nowa nazwa zespołu to: Barcelona Gypsy balKan Orchestra. Zespół używa również poprzedniego skrótu BGKO.

Obecny skład zespołu:
Sandra Sangiao: wokal (Hiszpania – Katalonia) słońce, dusza i energia zespołu
Mattia Schirosa: akordeon (Włochy), mózg, wizja i pierwiastek szaleństwa
Julien Chanal: gitara (Francja) życzliwość i pomysłowość, specjalność: jam sessions
Stelios Togias: darbuka, bendir, cajon (Grecja) siła rytmiczna i mistrz kierownicy
Ivan Kovačević: Double Bass (Serbia) serce, mądrość i siła
Joaquín Sánchez: klarnet, kaval, flet (Hiszpania, Andaluzja) niespokojny duch , wędrowiec
Oleksandr Sora: skrzypce (Ukraina) wirtuoz, wszystko co klasyczne i wyrafinowane

Głosy Przodków wyk. KarpaTon (SK/PL) – bezpłatne wejściówki

15 września (piątek), godz. 19:00 – wstęp bezpłatny za okazaniem wejściówki
Widowisko multimedialne prezentujące oryginalną kuturę Rusinów z terenów dzisiejszej Słowacji opacowane na podstawie archiwalnych nagrań z lat 30-stych XX w.

Wykonawcy: Karpaton – słowacko – polski projekt muzyczny
WSTĘP WOLNY za okazaniem bezpłatnej wejściówki (do odbioru w Informacji Turystycznej w Starym Sączu, Rynek 5)
Zapraszamy!

KarpaTon to projekt muzyczny Michała Smetanki i Eduarda Fertáli, skupiający ciekawych i oryginalnych muzyków ze Słowacji i Polski, którzy w nowy nieortodoksyjny sposób interpretują tradycyjną muzykę ludową w sposób charakterystyczny dla nurtu world music.
Charakterystyczną cechą KarpaTon jest oryginalna ekspresja muzyczna możliwa dzięki wykorzystaniu różnorodnych etnicznych instrumentów muzycznych Karpat oraz zestawienie ich z egzotycznym instrumentarium kultur wywodzących się z różnych regionów Eurazji. Kompozycje składające się na repertuar KarpaTonu bazują na potwierdzonych w materiałach źródłowych tradycyjnych piosenek karpackich, zwłaszcza słowackich i rusińskich. Inną cechą jest wyłączne użycie oryginalnych, tradycyjnych tekstów, zwykle w nowym ujęciu.

Obóz dla wolontariuszy Festiwalu Pannonica – ostatni dni na zapisy!

obóz wolontariatObóz „szkoleniowo-kondycyjny” dla kandydatów na wolontariuszy wspierających organizację 5. Festiwalu Pannonica.
Miejsce: wioska festiwalowa w Barcicach (Osada w Odnozynie) nad Popradem (Beskid Sądecki).
Oferujemy: program szkoleniowy dla wolontariuszy, noclegi na polu namiotowym we własnych namiotach, wyżywienie (3 posiłki dziennie), ubezpieczenie.
Wymagania: „chęć szczera” do pomocy przy organizacji festiwalu, wiek; ukończone 16 lat w dniu rozpoczęcia obozu. (nie ma górnego limitu wieku, aczkolwiek pierwszeństwo mają osoby do 22 roku życia).

Uczestnictwo w obozie jest bezpłatne. Zgłoszenia z krótkim listem motywacyjnym oraz danymi osobowymi (imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, nazwa szkoły/uczelni/zakładu pracy) prosimy przesyłać do dnia 15 czerwca 2017 pocztą elektroniczną na adres: justyna.liszkowska@gmail.com (tytuł wiadomości: obóz szkoleniowy dla wolontariuszy – zgłoszenie)

W zgłoszeniu należy obowiązkowo zamieścić klauzulę:
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Organizatora moich danych osobowych na potrzeby konkursu w zakresie koniecznym do prawidłowego przeprowadzenia naboru na obóz dla wolontariuszy
(ustawa o ochronie danych osobowych z dn. 29 sierpnia 1997 roku
Dz. U. nr 133, poz. 833 z późn. zm.)”.

Serdecznie zapraszamy: Liczba miejsc ograniczona!

Już w najbliższą sobotę odpalamy sezon wędkarsko – plażingowy :D

3 czerwca (sobota), godz. 14:00, Park Wodny „Starosądeckie Stawy”

III Otwarcie Sezonu na Karaska

Zobaczcie co was czeka drogie dzieci (małe i duże):
 
9:30 – 13:00 Zawody w łowieniu (Sądecki Karp Klub)
14:00 Otwarcie imprezy: Dziecięcy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca SPOD PREHYBY
14:30 Studio Tańca ETIUDA
15:00 Wyniki zawodów – Wręczenie nagród przez Burmistrza
15:30 VocArt
16:00 Panel “Bezpieczne wakacje” z udziałem policjanta, strażaka, ratownika wodnego i innych
16:30 Tamburmajorki
16:45 Pokazy WOPR
17:15 Zespoły z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury
18:00 Koncert zespołu HOLLY BLUE
19:30 dyskoteka na trawie
 
BARDZO DUŻO ATRAKCJI!!!!
 
Dziwaczne konkursy z nagrodami od licznych sponsorów
 
Eko jedzenie,
malowanie twarzy
gigantyczne bańki mydlane,
malowanie na kamieniach
zwierzątka z balonów
warsztaty z tamburmajorkami
zagroda konna
psy pracujace
klasyczne samochody
motocykle
wóz strażacki i grill u Strażaków
radiowóz
dmuchańce
gry i zabawy sportowe z Lokalnymi Animatorzy Sportu z boisk Orlik w Starym Sączu i Gołkowicach
tenis stołowy
turniej siatkówki plażowej
wyścig rowerkami po stawie
 
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość drobnych zmian w programie imprezy
Karpiki 1.5

Pierwszy etap selekcji i nagroda główna w konkursie na plakat 39 Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej

Komisja przyznała nagrodę pani Grażynie Dymel-Piotrowskiej ze Szczecina.

Serdecznie gratulujemy.

A oto zwycięska praca, która będzie pełnić rolę oficjalnego plakatu 39.Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej

wybrany 39sfmd

Pierwszy etap selekcji w konkursie na plakat 39 Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej

Na konkurs wpłynęły 223 prace!!! To dużo więcej niż przewidywaliśmy w najśmielszych oczekiwaniach 🙂

Komisja konkursowa w składzie:

1. Wojciech Knapik – Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu
2. Ewelina Wiśniewska – szefowa „Galerii pod Piątką” przy CKiS w Starym Sączu
3. Ryszard Miłek – artysta malarz w Nowego Sącza
4. Justyna Liszkowska – animator kultury, pracownik Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu

wybrała  na pierwszym etapie selekcji 24 najciekawsze projekty plakatu 39.SFMD w Starym Sączu
Oto one:
top24mały
Autorom wszystkich wyróżnionych (zakwalifikowanych do ścisłego finału) prac serdecznie gratulujemy. Zwycięska praca, której autorowi przypadnie nagroda pieniężna w wys. 2750 zł brutto zostanie wybrana przez komisję konkursową bez zbędnej zwłoki (w zależności od przebiegu prac komisji; w ciągu 1-4 dni).Wyniki zostaną opublikowane na stronie http://festiwal.wstarymsaczu.pl/konkurs-na-projekt-plakatu-39-sfmd/

Czytaj dalej