Ogłoszenie wyników konkursu „Pandemia? Kryzys!”

Konkurs dotyczył kryzysu wywołanego przez pandemię. Oczekiwaliśmy odważnych prac komentujących sytuację sektora kultury i artystów, ale także każdego człowieka, w obliczu wprowadzonych ograniczeń oraz długotrwałej izolacji. 

Doceniamy ilość prac (1190), które wpłynęły na konkurs, nie tylko z Polski, ale z ponad dziesięciu krajów z różnych kontynentów.

Gratulujemy laureatom, wszystkim uczestnikom konkursu życzymy sukcesów artystycznych!

Piotr Wyleżoł Trio – Jazz na bis!

UWAGA!!! Koncert planowany 27 marca został przeniesiony ostatecznie (jeśli w dzisiejszych czasach można użyć tego słowa) na 29 maja. Bilety zachowują ważność. 

Do zobaczenia 🙂

Piotr Wyleżoł
“Jeden z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej” (londyński miesięcznik Blues&Soul, Emrys Baird)
 
Artysta od lat uznawany za jednego z czołowych polskich pianistów i kompozytorów jazzowych. Już jako dziecko zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach pianistycznych i koncertował z repertuarem klasycznym. Okrzyknięty cudownym dzieckiem kiedy w wieku 10-11 lat grał koncerty fortepianowe Haydna I Beethovena z orkiestrą filharmonii w Rybniku. Profesjonalną karierę rozpoczynał już podczas studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, w zespołach Janusza Muniaka i Jarka Śmietany, czy Ewy Bem. Wielokrotny laureat renomowanych międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. „Jazz Juniors“, „Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej“, „Jazz nad Odrą“ (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), „Pomorska Jesień Jazzowa“ („Klucz do kariery“).
Piotr Wyleżoł ma na swoim koncie 9 autorskich płyt, w tym nominacje do nagrody Fryderyk za najlepszy album jazzowy roku. Jako pierwszy Polak znalazł się w gronie artystów renomowanej wytwórni Fresh Sound Records. Występował w kilkudziesięciu krajach świata, niemal na wszystkich kontynentach. Prezentował swoje zespoły na wielu renomowanych festiwalach, takich jak “Jazz Baltica”, “Leverkusen Jazz Tage” czy “London Jazz Festival”. Poza działalnością koncertową od 2007 roku prowadzi również klasę fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie. Poza działalnością jako lider własnych projektów współpracuje od lat z wieloma wybitnymi artystami polskiego i światowego jazzu. W tym gronie znaleźli się między innymi: Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Stephen Riley, Billy Hart, Dayna Stephens, Gary Bartz, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Jeff Beck, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Ewa Bem, Aga Zaryan i wielu innych.

 

Podczas koncertu będącego „suplementem” do zakończonej 6 marca 2021r 2.edycji Sącz Jazz Festival, Piotr Wyleżol wystąpi ze swoim Trio w składzie:
Piotr Wyleżoł – piano
Michał Barański – double bass
Łukasz Żyta – drums

NASZA MAŁA STABILIZACJA – Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu 

Tadeusz Różewicz

NASZA MAŁA STABILIZACJA

na podstawie sztuk „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” i „Dzidzibobo czyli  miłość romantyczna czeka już pod drzwiami” 

W spektaklu wykorzystano wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Na wieży Babel”                                                                                                      

Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne – Janusz MICHALIK

Osoby:

ON – Sławomir BODZIONY

ONA – Monika ZAGÓROWSKA

KOBIETA – Elwira MICHALSKA

MĘŻCZYZNA – Kamil JAKUBOWSKI

ON II – Grzegorz RACOŃ

ONA II – Julia KACZMARCZYK

DRUGI – Mieczysław FILIPCZYK

TRZECI – Janusz MICHALIK

 

358. premiera Teatru Robotniczego w jego bogatej 98-letniej historii.

„Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” Tadeusza Różewicza – krótki dramat, trochę poemat, a przede wszystkim moralitet w lekko ironicznym stylu, uzupełniony w spektaklu o miniaturową jednoaktówkę „Dzidzibobo…” i wiersz „Na wieży Babel” naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. Opowieść o codzienności, o jej pozornej gładkości, o ludziach, którzy starają się być tylko świadkami rzeczywistości, nie przyjmować do wiadomości tego, co mogłoby zburzyć jej porządek albo co mogliby z niej utracić. „Boję się o to, że mogę stracić to coś niecoś” – mówi jedna z postaci. To wyrażenie chyba najbardziej obrazuje sens tego dramatu. Różewicz opisał społeczeństwo z początku lat 60-tych ubiegłego wieku, które całkowicie przystosowało się do panującej wówczas sytuacji politycznej, społecznej, gospodarczej – i pokazuje, jak bardzo jest to niebezpieczne, do czego takie przystosowanie doprowadziło: do zaniku człowieczeństwa, zobojętnienia i utraty chęci do zmiany rzeczywistości. Czyż nie wydaje się to dziwnie współczesne i aktualne? „Czy wiesz, że w zeszłą środę miał być koniec świata?” – zwraca się Mężczyzna do Kobiety w drugiej części sztuki. Jesteśmy ciągle karmieni informacjami o konfliktach, zagrożeniach, kataklizmach. Ostatecznej zagłady zawsze udaje się „jakoś” uniknąć. Katastrofa stała się elementem codzienności, nie zwracamy już na nią uwagi. Mentalność ludzka się nie zmienia. Chociaż tak chciałoby się, by było inaczej.

Odmrażamy Sącz Jazz Festival

Korzystając z nie wiadomo jak długiego odmrożenia kultury odmrażamy nasz festiwal, który jak wiecie nie doszedł do skutku w listopadzie.
Wystąpią:
06. 03 Marek Napiórkowski Trio zamiast Wojciech Karolak Trio – bilety zachowują ważność!!!
 
Bilety: 30 – 40 zł już w sprzedaży
Szymon Mika Trio
Zawartko/Piasecki feat. Wendt, Lubertowicz
Kasia Pietrzko Trio
Kasia Pietrzko Trio
Marek Napiórkowski Trio

Koncert Walentynkowy. Miejska Orkiestra Stary Sącz

Zapraszamy na koncert Miejskiej Orkiestry Stary Sącz. W walentynkowym programie, w niedzielę 14 lutego o godz. 19:00 usłyszycie:

1. Les Savojardes – J. Offenbach
2. Wein, Wein und Gesang – J. Strauss
3. Koncert na 2 Waltornie – A.Vivaldi (soliści: Zbigniew Zuk i Magdalena Kantor)
4. You raise me up – B. Graham i R. Lovland
5. En Aranjuez con tu Amor – J. Rodrigo (tuba solo: Kacper Górski)
6. Libertango – A. Piazzola (trąbka solo: Szymon Stawiarski)
7. Concerto Classico – P. Sparke (flet solo: Oliwia Tokarczyk)
8. Somewhere from West Side Story – L. Bernstein
9. Usta milczą – Franz Lehár
10. Mambo from West Side Story – L. Bernstein

Pandemia? Kryzys! – Konkurs

English version – click here

Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu – podmiot prowadzący Galerię Sztuki Współczesnej IMO, ogłasza międzynarodowy konkurs pod nazwą Pandemia? Kryzys! na projekt plakatu. Przewidywana jest wystawa pokonkursowa plakatów w nowej Galerii Sztuki Współczesnej IMO w 2021 r.
Nagrodzone i wyróżnione projekty będą rozpowszechniane zgodnie z zaplanowaną kampanią promocyjną i społeczną.

Celem konkursu jest wsparcie artystów w trudnej sytuacji pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 poprzez nagrody w konkursie, udział w wystawie, a także kampanię społeczną nagłaśniającą problematykę. Konkurs dotyczy kryzysu wywołanego przez pandemię. Oczekujemy odważnych prac komentujących skutki wywołane wielomiesięcznym zamrożeniem funkcjonowania sektora kultury dla środowiska z nim związanego (artyści wizualni, muzycy, aktorzy, filmowcy, tancerze, i inni) oraz prac odnoszących się do kondycji psychicznej człowieka i jakości jego życia w obliczu wprowadzonych ograniczeń oraz długotrwałej izolacji.

Pandemia spowodowała, że w skali ogólnoświatowej, zbiorowej i jednostkowej doświadczamy obecnie sytuacji opisywanej w słownikach jako okres załamania, przesilenia i potencjalnego przełomu w funkcjonowaniu danego systemu. Wierząc, iż artyści potrafią, o krok przed innymi, werbalizować najistotniejsze problemy ludzkości, pragniemy przyczynić się do zdiagnozowania obecnej sytuacji. Wsłuchanie się w ich głos może sprawić, że przewidywany przełom nie stanie się dla tak wielu kolejnym dramatem, lecz ewolucją.

Termin nadsyłania prac konkursowych: od 05.01.2021 r do 25.02.2021 r (przedłużone do 15 marca) (23:59 CET).

Nagrody
I miejsce – 7500 zł brutto
II miejsce – 3500 zł brutto
III miejsce – 2500 zł brutto

Przyznanych zostanie również siedem wyróżnień po 1000 zł brutto, z czego przynajmniej trzy dla autorów do 35 roku życia.

Autorom prac, które nie zostały nagrodzone ani wyróżnione, ale zostały zakwalifikowane na wystawę przysługiwać będzie jednorazowe honorarium w wysokości 150 zł brutto. 

Pobierz pełny regulamin konkursu zawierający szczegółowe wytyczne

Machina Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Starym Sączu ruszyła!

Finał z głową – takie jest hasło przewodnie zbiórki w 2021r. Tym razem skupiamy się na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał WOŚP dedykowany laryngologii. 29. Finał WOŚP odbędzie się tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia, tym razem 31stycznia.

Czytaj dalej

PREMIERA Online! “Nasza mała stabilizacja” -Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego

Spektakl będzie można obejrzeć od 30.11. (od godz. 19.00) - 13.12.2020 r. (do północy) 
https://youtu.be/t5mgIxmZu3E

Spektakl na podstawie sztuk Tadeusza Różewicza „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” i „Dzidzibobo czyli  miłość romantyczna czeka już pod drzwiami”  to 358. premiera Teatru Robotniczego w jego bogatej 98-letniej historii.

„Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” – krótki dramat, trochę poemat, a przede wszystkim moralitet w lekko ironicznym stylu, uzupełniony w spektaklu o miniaturową jednoaktówkę „Dzidzibobo…” i wiersz „Na wieży Babel” naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. Opowieść o codzienności, o jej pozornej gładkości, o ludziach, którzy starają się być tylko świadkami rzeczywistości, nie przyjmować do wiadomości tego, co mogłoby zburzyć jej porządek albo co mogliby z niej utracić. „Boję się o to, że mogę stracić to coś niecoś” – mówi jedna z postaci. To wyrażenie chyba najbardziej obrazuje sens tego dramatu. Różewicz opisał społeczeństwo z początku lat 60-tych ubiegłego wieku, które całkowicie przystosowało się do panującej wówczas sytuacji politycznej, społecznej, gospodarczej –  i pokazuje, jak bardzo jest to niebezpieczne, do czego takie przystosowanie doprowadziło: do zaniku człowieczeństwa, zobojętnienia i utraty chęci do zmiany rzeczywistości. Czyż nie wydaje się to dziwnie współczesne i aktualne?

(więcej…)

Poszukujemy Kuratora Sztuki

UWAGA: termin nadsyłania zgłoszeń wydłużono do 21 listopada 2020 r

Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu – organizator renomowanych wydarzeń kulturalnych m.in.:

zatrudni

Kuratora Sztuki w nowo tworzonej Galerii Sztuki Współczesnej “IMO” w Starym Sączu.

Będąca w końcowej fazie inwestycji Galeria IMO powstająca z udziałem środków z Unii Europejskiej, będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w regionie. Powierzchnia wystawiennicza to 300 m2, w tym główna sala o 220 m2 powierzchni i 8 m wysokości.

Czytaj dalej

Premiera spektaklu “Nasza mała stabilizacja” oraz wernisaż wystawy Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa – odwołane

Byliśmy w stu procentach przygotowani na przyjęcie zaproszonych Gości w nasze progi i wspólne przeżywanie z aktorami Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego emocji związanych z premierowym spektaklem pt. “Nasza mała stabilizacja” wg Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej. Ale jak już zapewne Państwu wiadomo, od najbliższej soboty w związku z prowadzeniem przez polski rząd surowych obostrzeń, z powodu bardzo wysokiego zagrożenia epidemiologicznego, wszystkie instytucje i placówki kultury w naszym kraju zostają zamknięte. Dlatego też zaplanowaną na dzień 8 listopada premiera i jednocześnie poprzedzający ją wernisaż wystawy fotografii Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa, po raz kolejny zmuszeni jesteśmy odwołać. Przyjmujemy to ze smutkiem, ale też ze zrozumieniem, bo przecież bezpieczeństwo, zdrowie, czy wreszcie życie ludzkie, są najważniejsze. Nie jesteśmy w stanie podać nowego terminu tych wydarzeń, bo jak wszyscy widzimy, sytuacja epidemiologiczna jest obecnie nieprzewidywalna. Prosimy jednak śledzić naszą stronę internetową i portal na FB, na których na bieżąco będziemy Państwa informować o naszych kolejnych zamierzeniach, związanych z gotowym praktycznie spektaklem Teatru Robotniczego

Sącz Jazz Festiwal …na 55 widzów i 165 pustych krzeseł

W takich realiach działamy. Ciekawe ile z 5-ciu zaplanowanych koncertów uda nam się zrealizować? Czasy są takie, że w każdej chwili rząd może całkowicie zakazać uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych.
Sami też możemy znienacka trafić na kwarantannę (tak samo jak nasi artyści).
29 listopada uruchomiamy sprzedaż biletów na pierwszy koncert. Dajemy pełną gwarancję zwrotu na wypadek gdybyśmy musieli którykolwiek koncert odwołać.

Zmiana daty premiery!!!

Zaplanowana na 25 dzień października br. najnowsza premiera Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego została przeniesiona na dzień
8 listopada br. (niedziela).
Zmuszeni zostaliśmy do zmiany daty inauguracji kolejnego – już 99. – sezonu działalności Teatru z powodu nałożenia na jednego z członków zespołu obowiązkowej kwarantanny, związanej z epidemią Covid-19. Mamy jednak nadzieję, że te kilkanaście dni nieplanowanego przez nas (ale w obecnej sytuacji epidemiologicznej – niestety, coraz częściej realnego) opóźnienia, jeszcze bardziej wzmocni wśród naszych teatralnych przyjaciół głód oczekiwania na kolejny spektakl Teatru Robotniczego pt. “NASZA MAŁA STABILIZACJA”, wg Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej.


Wraz z premierą spektaklu przenosimy również na nowy termin wernisaż wystawy fotografii Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa “Teatr [Wasz] widzę ogromny…”.
Posiadaczy zaproszeń na premierę i wernisaż informujemy, iż zachowują one swoją ważność.
Zapraszamy w gościnne progi Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu w niedzielę 8 listopada br. Początek o godzinie 16.00.

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego rozpoczyna 99 sezon

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego, działający pod patronatem Stowarzyszenia Animatorów Kultury w Nowym Sączu,  99. sezon działalności rozpoczyna swoją 358 premierą, która będzie miała miejsce w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki  im. Ady Sari – gościnnego starosądeckiego SOKOŁA, w niedzielę – 25 października br.

Zobaczymy spektakl pt. „Nasza mała stabilizacja” na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” – krótkiego dramatu, trochę poematu, a przede wszystkim moralitetu w lekko ironicznym stylu, uzupełnionego o miniaturową jednoaktówkę „Dzidzibobo czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiami” tego samego autora i wiersz „Na wieży Babel” naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. To opowieść o codzienności, o jej pozornej gładkości, o ludziach, którzy starają się być tylko świadkami rzeczywistości, nie przyjmować do wiadomości tego, co mogłoby zburzyć jej porządek albo co mogliby z niej utracić. „Boję się o to, że mogę stracić to coś niecoś” – mówi jedna z postaci. To wyrażenie chyba najbardziej obrazuje sens dramatu Różewicza, w którym opisał społeczeństwo z początku lat 60-tych ubiegłego wieku, całkowicie przystosowane do panującej wówczas sytuacji politycznej, społecznej, gospodarczej. Autor pokazuje w sztuce, jak bardzo jest to niebezpieczne, do czego takie przystosowanie doprowadziło: do zaniku człowieczeństwa, zobojętnienia i utraty chęci do zmiany rzeczywistości. Czyż nie wydaje się to dziwnie współczesne i aktualne?

Czytaj dalej