HUDACY

Hudacy to po rusnacku Muzykanci. W swojej muzyce, sposobie życia, ukochaniu gór, nawiązują do tego, co najpiękniejsze w Karpatach.
Śpiewają w językach ich mieszkańców. Najczęściej jest to łemkowski/rusnacki i słowacki ze wschodu tego kraju. Od początku istnienia zespołu, czyli od roku 2008, przewędrowali kawał świata. Grywali we Francji, Czechach i na Słowacji. Brali udział w Watrach w Żdyni, spotkaniach przy Radoszyckim Źródełku. Muzykowali podczas karpackich festiwali w Krośnie i Iwoniczu – Zdroju. Z ich udziałem powstały dwa filmy dla telewizji polskiej i ukraińskiej. Ich muzykę można usłyszeć na falach II Programu Polskiego Radia, Radia Rzeszów, Lem.fm, Radia Leliwa oraz audycji “Wszystko jest Folkiem” w opolskim Radio Studnia.
Hudacy uczestniczyli też bardzo aktywnie w warsztatach folklorystycznych organizowanych przez Grupę Wyszehradzką w czeskiej Ostrawie.

Obecnie wraz z łemkowskimi śpiewaczkami, z udziałem Doroty Jamróz – altowiolistki zespołu Kocirba, tworzą grupę rekonstrukcyjną Micne Zila. Zespół ten zajmuje się badaniami etnograficznymi i stara się wykonywać muzykę Łemków zgodnie z najdawniejszymi wzorami.

Monika Baran – skrzypce, śpiew
Kuba Augustyn – kontrabas, śpiew
Jarek Mazur – akordeon, śpiew

16 sierpnia 2012

Hudacy

Dodaj komentarz