Miejska Orkiestra Stary Sącz

Plany na przyszłość w pigułce…

No i mamy już pierwszy galowy koncert Orkiestry dla publiczności za sobą. W sobotę 28 i niedzielę 29 marca odbyły się właśnie dwa koncertowe spotkania Miejskiej Orkiestry Stary Sącz z ciekawymi tego wydarzenia słuchaczami i widzami. Było po prostu wspaniale. Nasza Orkiestra pod batutą wytrawnego mistrza ceremonii – kapelmistrza i twórcy już ponad 40 osobowego zespołu muzyków  – Georga Weissa zagrała 8 utworów ze znanych filmów a dodatkowo jeszcze dwa bisy a w tym Nachtwächter , utwór, który rozbudowany scenicznie i aktorsko wprowadził do koncertu niemało radości i wesołości za przyczyną mej skromnej osoby jak i Drużyny Rycerskiej Starego Sącza, której z serca przy tej okazji dziękuję w imieniu swoim i całej Orkiestry Miasta Stary Sącz.

Miejska Orkiestra Stary Sącz (Fot. TOMIKAART)

Miejska Orkiestra Stary Sącz (Fot. TOMIKAART)

Cóż dalej przed Orkiestrą? A no najważniejszym będzie już w czerwcu tego roku występ na Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Rybniku. Tam z kilkunastoma innymi orkiestrami, między innymi z Sycylii, Litwy i wieloma innymi zawodowymi orkiestrami, będziemy rywalizować o „Złotą lirę”. Zadanie nieprawdopodobnie skomplikowane i trudne, ale jak mawia nasz dyrygent Georg Weiss „damy radę”. Wszyscy w to wierzymy i postanowiliśmy nie oddać ani jednej nutki. Oczywiście przed nami jeszcze wiele prób i pracy ale zdajemy sobie sprawę, że bez tego nic nie osiągniemy i nasze marzenia prysną. Aby się tak nie stało od razu po pierwszym wiosennym koncercie przystąpiliśmy do ostrej pracy. Po czerwcu kolejnym takim poważnym wyzwaniem jest praca nad drugim tym razem już jesiennym galowym koncertem pod pięknym tytułem „Et interra PAX” Jana von der Roosta, czyli jak już z samego tytułu wynika rzecz będzie o pokoju na ziemi. W repertuarze będzie więc utwór tytułowy całego koncertu ale i jeszcze kilka wielkich atrakcji. Gośćmi tegoż koncertu będą zagraniczni muzycy i ksiądz wywodzący się z Męciny a obecnie proboszcz w Fislisbach w Szwajcarii – ks. Dr Rafał Lupa. Ponad to Orkiestra wykona przepiekny utwór „Finlandię” Jeana Sebiliusa i 2 Koncert na Waltornię W. A. Mozarta – Music for the royal firreworks (solista Marek Kaleta). Przy tej okazji musze zaznaczyć, że koncert będzie tylko jeden i jeśli ktoś z chętnych przegapi możliwość zakupu biletów, to niestety już na żywo tego koncertu nie usłyszy. Tak więc bądźmy zwarci i gotowi. Najpiękniejsze dla nas jest to, że wielu słuchaczy pierwszego koncertu już po naszej premierze prosiło o rezerwację biletów na jesień. A to cieszy. I tak jak za pierwszym razem, tak i teraz na ten październikowy koncert mamy deklarację uczestnictwa naszych fanów z Oświęcimia, Rybnika, Krakowa, Kielc i kilku innych miejscowości.

Georg Weiss (fot. Tresura Aparatu)

Georg Weiss (fot. Tresura Aparatu)

Kolejny nasz koncert planowany jest na Nowy Rok, a w między czasie Orkiestra swą muzyką uświetni Państwowe święta takie jak Święto Konstytucji 3 Maja. Plany więc jak widać szalenie ambitne ale po tych pięknych przeżyciach z minionego weekendu jeszcze bardziej czujemy się zintegrowani i zmotywowani do pracy. W kwietniu nasz kapelmistrz Georg Weiss wyjeżdża do Austrii i tam spotykając się z austriackimi dyrygentami będzie chciał rozpocząć wstępne rozmowy o ewentualnym koncercie Miejskiej Orkiestry Stary Sącz na ich terenie. Trzymamy wszyscy kciuki i pilnie ćwiczymy. Wszystkich zaś miłośników i sympatyków naszej orkiestry prosimy o poparcie naszego Projektu do Budżetu Obywatelskiego, w którym to walczymy o nasze nowe instrumenty i inne potrzebne do podnoszenia jakości gry sprawy.

Wacław Jagielski