Mirosław Czyżykiewicz

czyzykiewicz fb

Z wykształcenia artysta grafik. Z powołania – poeta, pieśniarz, gitarzysta i kompozytor. Prywatnie także malarz. Przedstawiciel poezji śpiewanej.
Urodził się w 1961 roku w Gorlicach. Zadebiutował w rodzinnym mieście w zespole Ostatnia wieczerza w karczmie przeznaczonej do rozbiórki.
W latach 1981 – 1983 studiował na krakowskiej Akademii Sztuki, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie kontynuował naukę.
Działał przez chwilkę w studenckim ruchu artystycznym oraz w publicznym radiu i z Maciejem Zembatym.
W 1986 roku po raz pierwszy opublikował swoje wiersze oraz zdobył laur (ponownie w także następnym roku) podczas FAMY w kategorii piosenki poetyckiej.
Trzy lata później zadebiutował albumem – „Autoportret”. W 1990 roku otrzymał nagrodę imienia Mateusza Święcickiego.
W latach – 1995 i 1996 brał udział w koncercie Kraina łagodności na festiwalu w Opolu.
W 1999 roku wydał drugi longplay – „Ave”, a rok później – „Superatę”. W 2001 roku pojawił się wspólny projekt z Jerzym Satanowskim oraz Hanną Banaszak – „Zanim będziesz u brzegu” (nominacja do nagrody Fryderyka).
W 2004 roku był pierwszym laureatem nagrody imienia Jacka Kaczmarskiego za całokształt pracy podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
W 2005 roku na rynku pojawił się krążek – „Allez”, przez krytyków uważany za najlepsze dzieło artysty. Podkreślano oryginalność tekstów, które świetnie komentowały otaczającą rzeczywistość, zachwycano się delikatnymi erotykami oraz doceniono jego autoironię w problematyce własnej emocjonalnej dojrzałości. Album był nominowany do nagrody Fryderyka.
Jest jednym z przedstawicieli polskiej poezji śpiewanej. Oprócz swoich tekstów, w których z refleksją przygląda się życiu – komponuje również muzykę do twórczości Josifa Brodskiego. ( po raz pierwszy przedstawił je w 1993 roku podczas międzynarodowego Przeglądu Form Teatralnych w belgijskiej Antwerpii).
Ceni twórczość Włodzimierza Wysockiego, którego utwory wykonuje w polskich tłumaczeniach.
Niezmiennie współpracuje z olsztyńskimi Spotkaniami Zamkowymi „Śpiewajmy Poezję” oraz krakowskim Studenckim Festiwalem Piosenki.

Oficjalna strona:
http://www.czyzykiewicz.com/