FIRLACZEK – Karol Lis

Zapraszamy na wernisaż wystawy!  6 maja (piątek), godz 18:00, Galeria POD PIĄTKĄ

6 - 30 maja

6 – 30 maja

KAROL LIS urodził się 13 października 1995 r. Obecnie mieszka w Krakowie, z pochodzenia Starosądeczanin. Student Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Już w szkole podstawowej bardzo interesowało mnie malarstwo. Jednak dopiero będąc w gimnazjum, tak naprawdę zmierzyłem się ze swoim marzeniem i zacząłem malować. Dzięki tej pasji znalazłem się w murach Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Byłem uczniem klasy o profilu renowacja elementów architektury. Moje nowe zajęcie zyskało aprobatę najbliższych, a malarstwo stało się moja pasją, której poświęcam każdą wolna chwilę. Umiejętności w tym przedmiocie zdobywałem u różnych starosądeckich artystów, uczęszczałem także na zajęcia plastyczne w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu, później w pracowni art.plast. Roberta Dudka. Obecnie kształtcę się pod okiem prof. ASP dr hab. Łukasza Konieczko.

Maluję farbami olejnymi na płótnie i kartonie. W swoich pracach kładę nacisk na relacje między kolorami. Malarstwo daje mi inne patrzenie na świat, rozszerza moje horyzonty. Uwrażliwia mnie oraz skłania do refleksji nad egzystencjalizmem człowieka. Inaczej buduje moją osobowość. Początkowo moje prace oceniali tylko najbliżsi i znajomi. W roku 2015 otrzymałem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia artystyczne. Brałem udział w wielu konkursach w których zajmowałem wysokie wyróżnienia:

I nagroda na ogólnopolskim plenerze malarskim ,, Jeżów ” – 2014, II miejsce w XI ogólnopolskim konkursie plastycznym ,, Pudełko moich marzeń” 2007, nagroda w XXXI wojewódzkim konkursie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży placówek wychowania pozaszkolnego – 2007, III miejsce w ogólnopolskim konkursie ,, W Hołdzie Chełmońskiemu ” – 2014, Wyróżnienie w VI wojewódzkim konkursie plastycznym ,, Anioł ” – 2008, wyróżnienie w konkursie plastycznym ,, Witkacy i Ja ” – 2015.

W roku 2014 odbyła się moja wystawa indywidualna w Galerii ,,Pod Piątką” w Starym Sączu. Uczestniczyłem także w wystawach zbiorowych: Biennale art – talent 2014, ,,Hiszpania po krakowsku” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie – 2014. W roku 2015 wykonałem dyplom w pracowni mgr. sztuki Marka Biedki, broniąc go na ocenę celującą, otrzymując tym samym tytuł plastyka. Interesuje się nie tylko sztuką plastyczna, ale także teatrem, fotografią oraz filmem. Praktyki w dziedzinie renowacji zabytków odbywałem w bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie.

Zapraszam na wystawę