Kapela Hanki Wójciak – Dobry Wieczór na rynku w Starym Sączu

hanka fot. Magda Świtek“Mocny, czysty głos, diabelski temperament góralski, wyrazisty image sceniczny, niebanalne teksty (…) otwartość na nieuczesane improwizacje z pogranicza muzyki etnicznej i jazzu. To jest muzyka kolorowa.”
[ Marek Tomalik, Tygodnik Podhalański]

“Spontaniczna, żywiołowa, temperamentem mogąca obdarzyć kilka osób (…) szczerość jest cechą, która emanuje z tej góralki – tak w zachowaniu na co dzień, jak i z jej piosenek.”

[Wacław Krupiński, Dziennik Polski]

Muzyka Kapeli jest połączeniem potencjałów, doświadczeń i zainteresowań wszystkich muzyków współtworzących zespół. W utworach Kapeli odnaleźć można elementy muzyki klezmerskiej, orientalne skale, połamane rytmy, polskie motywy ludowe. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale ukryte w nich archaizmy i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości, ludowości.

W lipcu, nakładem Radia Kraków ukaże się „Znachorka” – debiutancki album zespołu, zawierający czternaście autorskich kompozycji.

Hanka uczyła się śpiewu u takich mistrzów jak Olga Szwajgier, Gendos, Sainkho Namtchylak. Improwizując wykorzystuje rejestr gwizdkowy oraz śpiew gardłowy rodem z Mongolii i Tuvy. Jako rodowita góralka znakomicie operuje białym głosem.

Zespół wystąpi w składzie:

Hanka Wójciak – śpiew,

Tomasz Czaderski – instrumenty perkusyjne

Przemek Hanaj – gitara
Józef Michalik – kontrabas
Tomasz Pawlak – skrzypce

PLAKAT-HARCERZE