“Ubu Król czyli Polacy” – Spektakl w reż. Jerzego Stuhra

17 października 2015, godz. 17:00, Kino SOKÓŁ w Starym Sączu

Bilety do 31 sierpnia: 20 PLN, Od 1 września: 30 PLN

Ubu Król fota1

Ubu Król czyli Polacy

Reż. Jerzy Stuhr (Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 14 roku życia.)

Spektakl dyplomowy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie im. L. Solskiego (Wydział Teatru Tańca w Bytomiu)

Ponadczasowa sztuka, która wciąż bawi i prowokuje do twórczych zamyśleń – „Ubu Król czyli Polacy” to ostatni, pożegnalny spektakl profesora i rektora PWST w Krakowie Jerzego Stuhra. Zrealizował go na bytomskim Wydziale Teatru Tańca. Skąd taka decyzja?

„Zdecydowałem się na realizację ‘Ubu Króla’ na Wydziale Teatru Tańca z kilku powodów. Powód pierwszy: jest to utwór napisany przez młodych, dla młodych i dlatego może być wykonywany tylko przez młodych.

Powód drugi: Jest to utwór dający okazję do kreacji zbiorowej, a jednocześnie pozwalający dostrzec indywidualności aktorskie, a kreacja zbiorowa jest najbardziej cennym efektem edukacji teatralnej. To ona świadczy czy już mamy do czynienia z artystami teatru świadomymi swej funkcji w zespole. Jest zwieńczeniem procesu dydaktycznego.

Powód trzeci: Inscenizacja, jaką proponuję, jest oparta na ruchu scenicznym, niekiedy bardzo skomplikowanym i trudnym. Studenci WTT są do tego predysponowani i przygotowani. Ta inscenizacja daje im okazję do zademonstrowania w pełni ich umiejętności.

Ubu Król Polacy  plakatI wreszcie powód czwarty: zadziwiająco utwór Jarrego wpisuje się w aktualną sytuację geopolityczną w naszej części Europy. W krzywym, surrealistycznym zwierciadle pokazuje nasze lęki, traumy związane ze wschodem Europy. Wojna, pieniądze, władza, spisek, podstęp, kłamstwo, zdrada są aktualnymi tematami w codziennej pracy ze studentami nad tym utworem, myślę, że kształtują ich postawę nie tylko artystyczną, ale i obywatelską. Wypowiedzą się tym spektaklem nie tylko jako młodzi artyści, ale również jako młodzi mieszkańcy Europy”.

My mamy jeszcze piąty powód reżyser zapowiedział, że jesli tylko nie pojawią się jakieś nadzwyczajne przeszkody to z największą przyjemnością powróci do Starego Sącza i pojawi się na przedstawieniu. „Ubu Król czyli Polacy” – Alfred Jarry; koncepcja i reż. Jerzy Stuhr, ruch scen. Nina Minor i Katarzyna Kania, kostiumy Juriana Jur. Wyst.: studenci III i IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie im. L. Solskiego.